Jorōgumo

Gece V

𝓚𝓲𝓷𝓰 𝓸𝓯 𝓥𝓸𝓷
Yönetici
Lider
Jorōgumo

“Wicked City” (Japanese: 妖獣都市, Hepburn: Yōjū Toshi, lit. Supernatural Beast City)

Japon folklöründe, 400 yaşına girdiğinde inanılmaz boyutlara ulaşıp güzel bir kadına dönüşen bir örümcek. -Trichonephila clavata
Yakışıklı erkekleri cezbederek daha sonra yemek için yakalıyor.
Ruh halindeyken insanları boğulmaktan kurtardığı biliniyor.
Hem güzel, hem de ölümcül - gerçek dünya gibi.

Jorōgumo'daki Jorō - Fahişe anlamına gelir. Ancak aynı zamanda Jorō kelimesiyle de ilişkilidir, bu da kadın (female) kraliyet ailesini bekleyen kadın anlamına gelir.
Binding Bride, Whore Spider, Entangling Bride, Harlot Spider isimleriyle de bilinir.

Kurbanlarını öldürmek için yavaş ve acı verici bir zehir kullanır.
Bazı hikayelerde bu zehir, canavara şekil değiştirme gücü kazandırır.
Jorōgumo'nun ağındaki bir adamı yakalayacak kadar güçlü bir ipek eğdiği söylenir ve diğer örümcekleri kontrol edebilir.
Tasvirler bazen bu yaratığı örümcek bacaklarına sahip bir kadın olarak resmeder. (Arachne'yi anımsattı.)
Ya da sadece büyük bir örümcek olarak resmedilir.

Örümcekler Japon folklorunda merkezi bir rol oynar.
Canavar bir örümceği tasvir eden bilinen en eski Japonca metin, bir resim parşömeni 14.yy'dan kalmadır.
Şekil değiştiren bir dünya örümceğinden bahsedilir.
Bu hikayede dünya örümceği;
İki savaşçıya güzel bir kadın olarak gözükür. Bu savaşçılar onu bıçaklamadan önce onları ipek dokuma topları fırlatarak tuzağa düşürmeye çalışır. Sonrasında yara alır ve kaçar. Bir süre sonra erkekler, güzel kadın örümceğin bıçaklandığı yerde çok bacaklı bir yaratık cesedi bulurlar. Karnını deştiklerindeyse 2000'den fazla insan kafatası dökülür.

Bu hikaye Jorōgumo'ya çok benziyor, ikisi arasındaki ilişkiyi bizlere gösteriyor.
Jorōgumo'nın en eski yazılı hikayelerinden biri 17.yy'dan kalma bir metinden geliyor.
Terk edilmiş, örümceklerle sarılmış bir yapıya sığınan genç bir samuraydan bahseder.
Samuray ağlıyordur... Ve yanına kucağında çocuğunu taşıyan bir kadın yaklaşır.
ad1.1.png
Samuray, gecenin bir vakti bu şekilde dolaşan kadını gördüğü anda şüphelenir.
Bir süre kadın ve çocuk uzaktan da olsa samuraya usulca yaklaşmaya çalışır. Fakat çocuk samurayın katanasını her gördüğünde uzaklaşır...
ad2.png
Bir süre sonra genç ve sinirli samuray, kadının arkasından kılıcını geçirir. Kadına ölümcül bir yara verir, kadın kaçar.
ad3.png
Samuray kadını ararken, yerde ölü bir şekilde yatan büyük bir örümcekle karşılaşır. Ölüm nedeniyse aynı kadında bıraktığı yarlara benzer yaralardır. Yukarı baktığında çocukların da taş mezarlarını görür. Yanında ise örümcek ağlarına sarılı bir çok ölü insan vardır...

Peki, neden örümcekler ve kadınlar?
Erkeği fiziksel veya cinsel çekicilikleriyle tuzağa düşürmeleri, örümcek ağının kendisi olarak tasvir edilir.
Tarihsel açıdan,
Japonya'da dokuma, eğirme ve tekstil ürünlerinin diğer unsurları tarihsel olarak kadınların egemen olduğu alanlardı.
Özellikle ipek dokumacılığı, önemli bir kültürel, dini ve ekonomik bir faaliyetti.
Bir de gerçek hayattaki Trichonephila clavata, yani Joro Örümceği var.
Bir Nephila cinsi.
Büyük olmaları ve benzersiz olmaları nedeniyle İngilizcede golden orb-weaver (altın küre dokumacı) olarak adlandırılır.
Sarı renkli ipek ve ağları, Japonya'da halkı bu örümceklerin doğa üstü güçleri olduğuna inandırmıştı.
400 yaşına geldikten sonra güzel bir kadına dönüştüklerine, özel güçler elde ettiklerine ve insanlarla beslendiklerine inanılırdı.
Bu örümceklerin dişileri sarı, kırmızı ve siyah olabilir ve erkeklerden 4 kat daha büyüktür olabilir.
...
8364b061346210b3bb9c71986bdf33c3.jpg
Günümüzde internet ve her zamankinden daha bağlantılı bir dünya, manga ve animeyi daha popüler bir hale getirdi. Bu da Jorōgumo'nun yeniden dirilmesini sağladı. Oldukça güzel bir Yōkai olduğunu düşünüyorum. Umarım okurken keyif alırsınız. Ben yazarken ve araştırırken Trichonephila clavata sayesinde bolca kaşındım ve huylandım... O yüzden çok detaya girmedim türü anlatırken. Fakat dileyen görsellerini inceleyip, araştırmasını derinleştirebilir. Huylanmam bu canlının güzelliğini ve olağanüstü oluşunu engellemiyor.. Yōkai ve özellikle Japon korku ambiyansını çok seviyorum. Zaman buldukça Yōkai'lere dair güzel içerikler paylaşacağım. Özellikle benim gibi bu kültürü, ambiyansı sevenler yazının başında paylaştığım gibi eski anime ve mangalara bakabilirler. Çizimleri eski olsa da kültür hakkında güzel ipuçları, araştırılabilecek konular veriyorlar. Gerçi eski çizimler benim hoşuma gidiyor...

Karşılaşırsanız bir Jorōgumo'ya aşık olmamayı deneyin! :'P
Keyifli araştırmalar dilerim.

En az 9 yerden farklı yorumları ve kaynakları çevirdiğimden dolayı net bir kaynakça belirtemiyorum. Çoğu kendi yorumlarımdır.