Bunalım Olanlar 1

Kev Kev

Üye
2020 mart ayıyla birlikte hayatımıza giren virüsle hepimiz 1 yıldır evdeyiz. Genel olarak aynı şehirde olduğumuz insanlarla görüşmek zaten zorken benim gibi arkadaşlarınız şehir dışında yaşıyorsa durum daha da yalnızlığı tetikleyen bir duruma dönüşüyor. Son zamanlarda düzensiz bir şekilde mood düşüşü ve gereksiz yükselişleri gerçekten beni bile rahatsız etmeye başladı (çevrem zaten genel rahatsız bu durumdan). Normal koşullarda bir şeylerle oyalanıp dışarı çıktığım için bu durum gözüme bu kadar batmamıştı ama artık sürekli kendim ve kendimle kaldığım için rahatsızlık duyuyorum. Aynı durumları yaşayan sorunlarla tam olarak başa çıkamayan genelde geçiştirip yük içinde kalan tek insanın ben olduğunu sanmıyorum. Sorunun tam olarak ne olduğunu nerden başladığını anlayamamamla birlikte arkadaşımdan destek almaya karar verdim. Şu güzel şeyleri farkettim...

Ben yalnız hissediyorum evet. İnsanların bana davranışlarından büyük üzüntüler duyuyorum...insanlar bana zarar vermedi bir şeyler yapmadılar onlar işlerine gittiler online derslerine girdiler çevrelerine vakitler ayırdılar. Ben sorunun benim beklentilerimden kaynaklandığını bir türlü göremedim. Sevdiğinizi sevildiğinizi hissettiğiniz ortamlarda ilişkilerde kişilerde üzülmeye devam ediyor yalnız hissediyorsanız ve sürekli bunu yaşamaya devam ediyorsanız benim gibi beklentilerinizin fazlalığını muhtemelen görmüyorsunuzdur. İnsanlara farketmeden yüklediğim ağır beklentiler yükler gerçekleşmediğinde -ki gerçekleşmiyor olması bi' tık mutlu etti farkındalığım açısından- kendimi çok yalnız, anlaşılmaz, boş ve anlamsız hissettim. Kimse sizin gibi olmak zorunda değil bu durumda anlaşılmamanız ya da anlamamanız kimseyi kötü ya da suçlu kılmaz. Bardak insanı fincan insanından sürahi dolusu su bekleyemez. Sizin kendinize veremediğiniz değeri size zaten bunu verebilecek kişilikte olmayan insanlardan beklemeniz yıkım, anlaşılmamak ve yalnızlık hissi getirecektir. Bunu yaptım...istediğimi verebilecek kişilikte olmayan insanlardan fazlasını bekledim ve ben yalnız hissettim... Nasıl çevrenizdeki insanlar sizi huylarınızla davranış hareketlerinizle kişiliğinizle sizi bir birey olarak kabul edebiliyor ve fazlasını beklemiyorsa siz de bunu onlara yapmayın. Beklentilerinizin geçekleşmediğinden çok geçekleştiği yerlere bakın çevrenizi arkadaşını sevgilinizi ailenizi abla abi kardeşlerinizi böyle bilin kabul edin. Kimse sizin beklentilerinizi karşılamak zorunda değil bunun yanında zaten karşılayabilecek güce sahip değilse sizin suçlu olarak görmeniz de size hak değildir. Kendinize verdiğiniz sözleri tutmuyor kendinizde olan beklentileri gerçekleştiremiyorsanız önce kendiniz dinleyin anlayın. Belki aslında bu sözü tutamayacaksınız belki bu beklenti olmayacak ve sadece kendinizi üzeceksiniz...ne kendinize ne enerjinize ne çevrenize bu kadar yüklenmeyin.

Çevrenizde yakınınızda insan olmayabilir olanlar da sizi anlamıyor sizin gibi düşünmüyor olabilir. Kimse doğru düzgün evden çıkamıyor çıkmak istemiyor insanlar aynı evde kaldığı bireylerin sağlığından ve kendi sağlığından zaten korkuyor. Arkadaşım başka şehirde olduğundan evde olan ben bu yalnızlık ve anlamsız depresyonumu meşgul olarak atlatmaya çalışıyorum. Ben yerinde durdukça boş boş oturdukça yorulan bir insan olduğum için oyun oynuyorum dikiş nakış yapıyorum resim çiziyorum makyaj yapmayı öğreniyorum yemek temizlik yapıyorum falan. Elbette burda olan arkadaşım da var biraz benim üşenmem onun da üşenmesi sonucu evdeyim yani böyle. Kendinizi düşüncelerinizle yalnız bırakmayın bi iş yaparken ya da boş boş otururken podcast dinleyin video izleyin dizi film belgesel vs. Ve ayrıca müzik listenizi lütfen benim gibi depresif enerji patlaması aşılayan şeylerle doldurmayın iyi hissettiren şeyler dinlemeye çalışın. Kendimin iyi arkadaşı olmaya kendimi sevmeye çalışıyorum...kendinize çevrenize ana gibi davranın ve mutlu kalın yakşamlar 🖤 🖤

Son düzenleme:

Gece V

𝓚𝓲𝓷𝓰 𝓸𝓯 𝓥𝓸𝓷
Yönetici
Lider
Yigeceler KevKev,

İçini dökmüşsün ve hayattan çıkarttığın dersleri bizlerle paylaşmışsın, değerli şeyler bunlar... teşekkür ederiz.

Dönem dönem hayatımıza bize kötü hissettiren, bizi anlamayan ve anlamak için çaba göstermeyen insanlar girecektir. Verdiğiniz değeri alamayacaksınız, kendinizi aptal ve kullanılmış hissedeceksiniz. Ama pişman olmayın. Verdikleriniz ve vermeye devam ettikleriniz sizi siz yapan özellikler. Verdikçe eksilmeyeceksiniz, sizden giden bir şey olmayacak. O dönem kötü hissetseniz de, ileride geçmişe baktığınızda gülümseme olacaktır yüzünüzde.

"Ben ..... için elimden gelen her şeyi yaptım."

Bu aşama geçtiğinde aslında hayatınızın o dönemini boşa harcamadığınızı ve o insanın size bir çok şey kattığını göreceksiniz. Zaman, insanların gerçek yüzlerini ortaya çıkartırken -ki bu zaman 3.5 sene de olabilir, 1 ay kadar kısa süre de-, Acı; size unutmayacağınız dersler öğretecektir. Bu hayata deneyimlemek ve öğrenmek için geliyoruz. Üzüntü de mutluluk kadar hayatın bir parçası ve zor olsa da bunu kabul etmek gerekiyor.

Kalbimin ortasında bir boşluk hissediyorum. Doldurmaya her çalıştığımda bu delik gittikçe büyüdü. Yanımdaki insanların buna iyi gelmediği gerçeğini hissettiğimde, kabul edip devam etmekten başka bir çarem olmadığını anladım.

Bazen devam etmek için yeterli gücü bulamayız kendimizde,
Motivasyon; bekledikçe gelen bir şey değildir. Motivasyon, o an yapamayacak gibi hissetsek de yapmamız gereken şeyleri yapmamız gerektiği bilincine sahip olmaktır. Dünyada bir çok şeyi başaran insanlar var. Bu insanlar, her an gaza geldikleri ve her an yapmak istedikleri için mi yollarına devam ediyorlar? Hayır... Devam etmekten başka bir çaremiz olmadığı için devam ediyoruz. Ve artık elde edemediklerimiz ve yanımızda olmayanlar için üzülmek yerine yanımızdakileri görüp, yolumuza emin adımlarla devam etmemiz gerekiyor.

Açıkça söylemem gerekir ki, bu dünyada kimse sizi gerçek anlamda anlamayacak. Bir gün sizi anladığını söyleyen herkes, herkes olacak. O gün geldiğinde aynaya bakın. Sahip olduğunuz tek şey yine siz olacaksınız. Bu yüzden iyi niyetinizden, fedakarlıklarınızdan, anlamaya çalışmaktan vaz geçmeyin. Bir gün aynaya baktığınızda bu tabloyu görmek size en iyi hissettiren şey olacaktır.

İnsanlara değil, kendinize tutunun.

Bazıları sürekli insanları hayatına alır, vakit geçirir ve kendini değerli hissetmek için elinden gelen her şeyi yapar. Başkalarına tutunarak yaşayan insanlar acizdir.
Bu tür kullanır, kullanılmayın.

Bazıları sürekli insanların hayatına girer, onların gözünde tanrılaşmaya çalışır, o insanların ona olan bağından beslenir ve kopmalarına izin vermez. İnsanların kendisine tutunarak yaşamasını isteyen ve kendine bağımlı hale getirmeye çalışan aşağılıktır.
Bu tür beslenir, beslemeyin.

Çok insan tanıdım...
En yüce aşka sahip olduğunu söyleyenlerin gözlerinde yalanı, sözlerinde pisliği gördüm. En zor engellere meydan okuyacağını söyleyenlerin vaz geçişlerini, kolay bir depremde yıkılışlarını izledim... Fazla uzatmayacağım, yazsam sayfalarca yazabilirim...

Irk olarak insan, meyillidir. Kev'in de yazısında bahsettiği gibi, bu insanların yaptıkları bizi beklentilerimiz kadar üzebilir. Eğer biz birinden doğruluk ve dürüstlük beklersek yalanları bizi üzebilir. Eğer biz bir insandan sevgi ve şefkat beklersek kötü sözleri bizi yaralayabilir. Eğer biz birinden, bizi anlamasını beklersek anlamaması bizi kırabilir...

Beklenti ve umut farklı şeylerdir; beklentinizi azaltın, ancak umut etmekten vaz geçmeyin sakın.
Zor olacaktır belki, ama bir gün sizi anlayan ve size değer veren biriyle karşılaşacaksınız. Ne yaşarsanız yaşayın, sırt sırta verdiğinizde aşabileceğinizden emin olacaksınız. Düştüğünüzde sizi tekmelemeyecek, size yukarıdan bakmayacak. Kötü olduğunuzda sizin için orada olacak, hayatınıza ve değerlerinize değer verecek. Ortak hayaller kuracaksınız, ortak şeyler başaracaksınız. Aynı gökyüzünü izleyeceksiniz. Beraber saçma şeylere saatlerce gülecek, beraber yemek yapacaksınız. Beraber yiyip, beraber kaldıracaksınız. Belki size bir kitap yazacak, hislerinden bahsedecek. Belki de size en değer verdiği yüzüğünü hediye edecek. Sizi üzmeyecek, saygı duyacak birisi ile karşılaşacaksınız...

Ben hayatıma aldıklarımla çok fazla hata yapmış birisiyim. Ama hata yapmaktan asla vaz geçmedim, geçmeyeceğim. Doğruları hatalar yaparak buluyoruz. Hatalarımdan pişman olmadım, olmayacağım. Biliyorum ki yaptığım hatalarla kendimden kaybetmedim. Bu zamana kadar yaşadıklarım sayesinde ben, ben olabildim. Yine yaşadıklarım sayesinde ben mutlak kendime ulaşabileceğim.

Hayatınıza giren herkesin bir sebebi var, bir amacı. Kimisi ders çıkartmanız için orada olacak. Kimisi ise sizi iyi hissettirmek için...
Hayat seçimlerden ibaret. İnsanların seçimlerinden dolayı kendinizi dibe sürüklemeyin, bunalıma sokmayın, sızlanmayın, mızmızlanmayın. Kendi seçiminizi yapın ve yolunuza devam edin. Unutmayın ki, bundan bir sene önceki hayatınızla şu anki hayatınız aynı değil ve bir sene sonra da aynı kalmayacak. Bu bir sene içerisinde yaptıklarınız sizi siz yapacak. Ne yaşarsanız yaşayın, karakterinizden ödün vermeyin.

Deneyimlerinizden ders çıkartın, acılarınız sizi olgunlaştırsın.
Fakat sevmeye ve hayatı iyisiyle/kötüsüyle doya doya yaşamaya devam edin.
Hayat gerçekten çok kısa, hepimizin kısıtlı bir zamanı var. Sevdiğinizi, değer verdiğinizi söylemekten çekinmeyin. Bırakın sevginizi hak etmeyen etmesin, kendi sevginize saygı duyun.

Merak etmeyin, sevgi verdikçe azalmaz.

:')

Kev Kev

Üye
Yigeceler KevKev,

İçini dökmüşsün ve hayattan çıkarttığın dersleri bizlerle paylaşmışsın, değerli şeyler bunlar... teşekkür ederiz.

Dönem dönem hayatımıza bize kötü hissettiren, bizi anlamayan ve anlamak için çaba göstermeyen insanlar girecektir. Verdiğiniz değeri alamayacaksınız, kendinizi aptal ve kullanılmış hissedeceksiniz. Ama pişman olmayın. Verdikleriniz ve vermeye devam ettikleriniz sizi siz yapan özellikler. Verdikçe eksilmeyeceksiniz, sizden giden bir şey olmayacak. O dönem kötü hissetseniz de, ileride geçmişe baktığınızda gülümseme olacaktır yüzünüzde.

"Ben ..... için elimden gelen her şeyi yaptım."

Bu aşama geçtiğinde aslında hayatınızın o dönemini boşa harcamadığınızı ve o insanın size bir çok şey kattığını göreceksiniz. Zaman, insanların gerçek yüzlerini ortaya çıkartırken -ki bu zaman 3.5 sene de olabilir, 1 ay kadar kısa süre de-, Acı; size unutmayacağınız dersler öğretecektir. Bu hayata deneyimlemek ve öğrenmek için geliyoruz. Üzüntü de mutluluk kadar hayatın bir parçası ve zor olsa da bunu kabul etmek gerekiyor.

Kalbimin ortasında bir boşluk hissediyorum. Doldurmaya her çalıştığımda bu delik gittikçe büyüdü. Yanımdaki insanların buna iyi gelmediği gerçeğini hissettiğimde, kabul edip devam etmekten başka bir çarem olmadığını anladım.

Bazen devam etmek için yeterli gücü bulamayız kendimizde,
Motivasyon; bekledikçe gelen bir şey değildir. Motivasyon, o an yapamayacak gibi hissetsek de yapmamız gereken şeyleri yapmamız gerektiği bilincine sahip olmaktır. Dünyada bir çok şeyi başaran insanlar var. Bu insanlar, her an gaza geldikleri ve her an yapmak istedikleri için mi yollarına devam ediyorlar? Hayır... Devam etmekten başka bir çaremiz olmadığı için devam ediyoruz. Ve artık elde edemediklerimiz ve yanımızda olmayanlar için üzülmek yerine yanımızdakileri görüp, yolumuza emin adımlarla devam etmemiz gerekiyor.

Açıkça söylemem gerekir ki, bu dünyada kimse sizi gerçek anlamda anlamayacak. Bir gün sizi anladığını söyleyen herkes, herkes olacak. O gün geldiğinde aynaya bakın. Sahip olduğunuz tek şey yine siz olacaksınız. Bu yüzden iyi niyetinizden, fedakarlıklarınızdan, anlamaya çalışmaktan vaz geçmeyin. Bir gün aynaya baktığınızda bu tabloyu görmek size en iyi hissettiren şey olacaktır.

İnsanlara değil, kendinize tutunun.

Bazıları sürekli insanları hayatına alır, vakit geçirir ve kendini değerli hissetmek için elinden gelen her şeyi yapar. Başkalarına tutunarak yaşayan insanlar acizdir.
Bu tür kullanır, kullanılmayın.

Bazıları sürekli insanların hayatına girer, onların gözünde tanrılaşmaya çalışır, o insanların ona olan bağından beslenir ve kopmalarına izin vermez. İnsanların kendisine tutunarak yaşamasını isteyen ve kendine bağımlı hale getirmeye çalışan aşağılıktır.
Bu tür beslenir, beslemeyin.

Çok insan tanıdım...
En yüce aşka sahip olduğunu söyleyenlerin gözlerinde yalanı, sözlerinde pisliği gördüm. En zor engellere meydan okuyacağını söyleyenlerin vaz geçişlerini, kolay bir depremde yıkılışlarını izledim... Fazla uzatmayacağım, yazsam sayfalarca yazabilirim...

Irk olarak insan, meyillidir. Kev'in de yazısında bahsettiği gibi, bu insanların yaptıklarının bizi beklentilerimiz kadar üzebilir. Eğer biz birinden doğruluk ve dürüstlük beklersek yalanları bizi üzebilir. Eğer biz bir insandan sevgi ve şefkat beklersek sözleri bizi yaralayabilir. Eğer biz birinden, bizi anlamasını beklersek anlamaması bizi kırabilir...

Beklenti ve umut farklı şeylerdir; beklentinizi azaltın, ancak umut etmekten vaz geçmeyin sakın.
Zor olacaktır belki, ama bir gün sizi anlayan ve size değer veren biriyle karşılaşacaksınız. Ne yaşarsanız yaşayın, sırt sırta verdiğinizde aşabileceğinizden emin olacaksınız. Düştüğünüzde sizi tekmelemeyecek, size yukarıdan bakmayacak. Kötü olduğunuzda sizin için orada olacak, hayatınıza ve değerlerinize değer verecek. Ortak hayaller kuracaksınız, ortak şeyler başaracaksınız. Aynı gökyüzünü izleyeceksiniz. Beraber saçma şeylere saatlerce gülecek, beraber yemek yapacaksınız. Beraber yiyip, beraber kaldıracaksınız. Belki size bir kitap yazacak, hislerinden bahsedecek. Belki de size en değer verdiği yüzüğünü hediye edecek. Sizi üzmeyecek, saygı duyacak birisi ile karşılaşacaksınız...

Ben hayatıma aldıklarımla çok fazla hata yapmış birisiyim. Ama hata yapmaktan asla vaz geçmedim, geçmeyeceğim. Doğruları hatalar yaparak buluyoruz. Hatalarımdan pişman olmadım, olmayacağım. Biliyorum ki yaptığım hatalarla kendimden kaybetmedim. Bu zamana kadar yaşadıklarım sayesinde ben, ben olabildim. Yine yaşadıklarım sayesinde ben mutlak kendime ulaşabileceğim.

Hayatınıza giren herkesin bir sebebi var, bir amacı. Kimisi ders çıkartmanız için orada olacak. Kimisi ise sizi iyi hissettirmek için...
Hayat seçimlerden ibaret. İnsanların seçimlerinden dolayı kendinizi dibe sürüklemeyin, bunalıma sokmayın, sızlanmayın, mızmızlanmayın. Kendi seçiminizi yapın ve yolunuza devam edin. Unutmayın ki, bundan bir sene önceki hayatınızla şu anki hayatınız aynı değil ve bir sene sonra da aynı kalmayacak. Bu bir sene içerisinde yaptıklarınız sizi siz yapacak. Ne yaşarsanız yaşayın, karakterinizden ödün vermeyin.

Deneyimlerinizden ders çıkartın, acılarınız sizi olgunlaştırsın.
Fakat sevmeye ve hayatı iyisiyle/kötüsüyle doya doya yaşamaya devam edin.
Hayat gerçekten çok kısa, hepimizin kısıtlı bir zamanı var. Sevdiğinizi, değer verdiğinizi söylemekten çekinmeyin. Bırakın sevginizi hak etmeyen etmesin, kendi sevginize saygı duyun.

Merak etmeyin, sevgi verdikçe azalmaz.

:')
foruma uzun zamandır girmemiş olmamın büyük pişmanlığını tam şuan yaşıyorum. Dünkü konuşman ve bugünkü alıntın beni gerçekten etkiliyor...farkında olmadığım bir çok şeyin farkındalığını bana katıyorsun ve bunun için gerçekten sana ne kadar teşekkür etsem azdır. tam olarak dökemediğim anlatamadığım şeyleri tamamladığın için çok teşekkür ederim kinyas...

Gece V

𝓚𝓲𝓷𝓰 𝓸𝓯 𝓥𝓸𝓷
Yönetici
Lider
Biliyorsun ben hep burada oldum, burada olmaya da devam edeceğim.
Biliyorum ki hayal ettiğimiz "aile" kavramını yaratacağız. Yalnız hissetme kendini, sen bizden birisin.

Kargalarız biz, Von'uz. Sevgimiz de, intikamımız da farklı olacaktır. Kendine teşekkür etmelisin...

Hem böyle şeyler söyleyip utandırma beni ! :D

Kev Kev

Üye
Biliyorsun ben hep burada oldum, burada olmaya da devam edeceğim.
Biliyorum ki hayal ettiğimiz "aile" kavramını yaratacağız. Yalnız hissetme kendini, sen bizden birisin.

Kargalarız biz, Von'uz. Sevgimiz de, intikamımız da farklı olacaktır. Kendine teşekkür etmelisin...

Hem böyle şeyler söyleyip utandırma beni ! :D
hep buradaydın burada olmaya çalıştın...elinden geldiğince de devam edeceğini biliyorum.
aile kavramını yaratacağımıza kesinlikle inanıyorum.
ben hep sizinleyim..
utanma kinyas adam 👉👈

Ophelia

Üye
Bundan 8 ay önce sevginin gerçek olduğuna ve benzeri duyguları taşıyacağıma inanmazdım. Tanıdığım biri bana sadece sevmek yetmez değer vermek gerekir ve değer vermek kendinden ödün vermektir demişti. Eskiden nefretimden hissetmediğim ruhumu artık hissedebiliyorum. Nefret ettiğim kendime karşı nasıl saygı duyabileceğimi öğrendim. Artık ellerimi sürekli çatlak olan dudaklarımı ve saçlarımı seviyorum. Bazı şeylerin gerçekten olabileceğine olan inancım beni kendime getirdi. Hata yapmaktan korkmayı bıraktığımda daha az hata yaptığımı gördüm. Artık daha cesurum. Bu zamana kadar nefret ettiğim herkesin aslında omzumda bir yük olduğunu gördüm. İntikam almak beni mutlu eder sandım ve inanın çok çabaladım. Sonunda kendimden nefret etmeye başlamıştım... Tabi hala bazı insanların acı çekmeyi hak ettiğini düşünüyorum. Ama kim ne yaparsa en çok kendine yapıyor... :)

Kev Kev

Üye
Bundan 8 ay önce sevginin gerçek olduğuna ve benzeri duyguları taşıyacağıma inanmazdım. Tanıdığım biri bana sadece sevmek yetmez değer vermek gerekir ve değer vermek kendinden ödün vermektir demişti. Eskiden nefretimden hissetmediğim ruhumu artık hissedebiliyorum. Nefret ettiğim kendime karşı nasıl saygı duyabileceğimi öğrendim. Artık ellerimi sürekli çatlak olan dudaklarımı ve saçlarımı seviyorum. Bazı şeylerin gerçekten olabileceğine olan inancım beni kendime getirdi. Hata yapmaktan korkmayı bıraktığımda daha az hata yaptığımı gördüm. Artık daha cesurum. Bu zamana kadar nefret ettiğim herkesin aslında omzumda bir yük olduğunu gördüm. İntikam almak beni mutlu eder sandım ve inanın çok çabaladım. Sonunda kendimden nefret etmeye başlamıştım... Tabi hala bazı insanların acı çekmeyi hak ettiğini düşünüyorum. Ama kim ne yaparsa en çok kendine yapıyor... :)
kim ne yaparsa yapsın gerçekten en çok kendine yapıyor...değer vermenin kendinden ödün vermek olduğunu pek düşünmüyorum insan farkında olsa da olmasa da her şeye değer emek veriyor bu kendinden ödün verdiğin anlamına gelmez bence...değer görmek değer vermek kadar güzel. Bir şeyleri istiyor beklenti içine giriyorsak bunun gerçekleşmesi için elbette bir şeyler vermemiz gerekir...ama değiyor olması önemli. Olan şeylerden sonra değişmek farkında olmak cesur davranmak gerçekten çok güzel bir şey...adına çok mutlu oldum. İnsanlar haketsin haketmesin nefret gerçekten yük olan bir his yoruyor sürekli...sonunda bu nefret bizim ayağımıza dolanıyor.

Ophelia

Üye
kim ne yaparsa yapsın gerçekten en çok kendine yapıyor...değer vermenin kendinden ödün vermek olduğunu pek düşünmüyorum insan farkında olsa da olmasa da her şeye değer emek veriyor bu kendinden ödün verdiğin anlamına gelmez bence...değer görmek değer vermek kadar güzel. Bir şeyleri istiyor beklenti içine giriyorsak bunun gerçekleşmesi için elbette bir şeyler vermemiz gerekir...ama değiyor olması önemli. Olan şeylerden sonra değişmek farkında olmak cesur davranmak gerçekten çok güzel bir şey...adına çok mutlu oldum. İnsanlar haketsin haketmesin nefret gerçekten yük olan bir his yoruyor sürekli...sonunda bu nefret bizim ayağımıza dolanıyor.
Nefretimi hak etmediklerini düşünüyorum. Birinden nefret etmem hala onu umursadığım anlamına gelir. Eğer hak etselerdi nefret yükünü severek taşırdım...