Element Meditasyonları / HAVA

Gece V

𝓚𝓲𝓷𝓰 𝓸𝓯 𝓥𝓸𝓷
Yönetici
Lider
-Element Meditasyonları-
HAVA

dcc9ce8d79289a12e82631aa702c8824.jpg
Oturduğunuz yer çok önemli, temiz, taze ve açık olmasına özen gösterin. Bahçe olabilir, balkon olabilir, cam önü dahi olabilir. Önemli olan ortamın havasız olmaması ve havayı hissetmek. Onunla beraber olacağız bu meditasyonda, onu anlayacağız. Havayla beraber gezeceğiz diyarları, saçları okşayıp, hortumlar yaratacağız belki de. Giyeceğiniz şeyler pek önemli değil ama sizi sıkmasından ziyade ferah hissedebileceğiniz şeyler giymenizi tavsiye ederim.

Oturuşunuzu ve pozisyonlarınızı tamamladıktan sonra, klasik nefes egzersizi ile nefes alış verişinizi stabilleştirirken algılarınızı açın.
Havayı hissetmeye ve hafiflemeye başlayın. Teninize değen hava nasıl hissettiriyor ? Onunla alakalı düşünebilirsiniz. Sizce nereden geldi, size gelmeden önce nelere değdi, hangi kokuları barındırıyor, size ne anlatmaya çalışıyor ? Öfkeli mi, yoksa sakin mi ?
Kendinizi yavaşça yükseliyor, uçuyormuş gibi imgelemeye başlayın. Yukarı doğru yükseliyorsunuz. Belki bir bulutun üstünde yükseliyorsunuz, belki de kanatlarınız çıktı sizi uçuran, belki de rüzgar sizi taşımıştır...size kalmış.
Dilediğiniz gibi imgeleyebilirsiniz, nasıl rahat edecekseniz.

Yukarı doğru yükselirken havayla olan sürtüşmenizi ve üzerinizdeki coşkulu baskıyı hissetmeye çalışın. Yukarı, bulutlara doğru bakın. Gözünüze bir bulutu kestirdikten sonra tepesine oturacaksınız, meditasyon yaparken olan oturuş pozisyonunuz gibi bulutun üzerine oturun. Havayı daha net hissediyor olmalısınız, tekrar onu hissetmeye ve getirdiklerini görmeye çalışın.
Hava bilge bir elementtir, onun söylediklerini anlamaya çalışın. Onunla bir bütün olmak sizin elinizde, şu an havanın içine karışmış durumdasınız. Kollarınızı açabilirsiniz onu kucaklamak için. Buluttayken doğrulun (aynı hareketleri anlık olarak olduğunuz yerde de yapabilirsiniz.) ileriye doğru bakın ve atlamaktan çekinmeyin. Yükseldiğiniz gibi güvenin havaya, aşağıya düşmeyeceksiniz. Etrafınıza bakın, farklı yerlerden akan havanın nerden geldiğine...nereye gittiğine...akışına bakın.

Hazır olduğunuz hissettiğinizde buluttan aşağıya atlayabilirsiniz.
Yine havaya yükselirken yaptığınız gibi, kanatlarınızla ya da kendinizi güvende hissedebileceğiniz bir şeyle uçabilirsiniz, bilin; düşmeyeceksiniz. Bulutu terk ettiniz, havadasınız.

Bu aşamadan sonra güzel manzaralar görmek için İskandinavya ülkelerine gidebilirsiniz. Piramitlerin tepesinde uçabilirsiniz, okyanusların, denizlerin üstünde kuşlarla uçabilirsiniz ya da yaşadığınız semtte tur atabilirsiniz, size kalmış. Havanın içerisinde hareket ederken onunla bir olduğunuzu unutmayın. Onu kontrol etmiyorsunuz, siz havasınız. Onun bir parçası olmaya alışmanız ve onu anlamanız zaman alacaktır. Ama hava size bu zamanı tanıyacak kadar sabırlıdır.

Dikkatli olursanız Hava elementinden öğreneceğiniz çok fazla şey olacaktır.
Turunuzu tamamladıktan sonra dikkatlice olduğunuz buluta gelin, tekrar etrafa bakın. Biraz önce geldiğiniz yola göz atın, eğer gece yapıyorsanız Ay'a bakabilir, gündüz yapıyorsanız da Güneş'i hissedebilirsiniz. Yıldızlar ve şehrin ışıkları oradan çok güzel gözükecektir, imajinasyonlarınıza her zaman doğayı, doğal faktörleri ekleyin. Burada da biraz zaman geçirmek size kalmış, meditasyonu bitirmeye karar verdiğinizde döndüğünüz buluttan / meditasyona başladığınız yere döneceksiniz. Dilerseniz havada süzülerek veya çevreye göz atarak dönebilirsiniz.

Döndünüz, belki de önünüzde havayla gerçekten bütünleşmek için uzun bir süreç var.
Ama onu anlamak için ilk adımı attınız.

Bu meditasyon tekniğini türetebilir ve günlük hayatınıza yamayabilirsiniz. Mesela ben uzun yolculuklarımda bunu çok kullanırım, ya da yolda yürürken, kendi bulutumda yürüdüğümü imgelerim. Üzerime doğru gelen havayı hissederim.
Fırtınalı ya da yağmurlu havalarda bu tekniği kullanmak farklı olacaktır.

Her hava durumunun kendine has güzelliği var, keşfetmeniz dileğiyle...

Son düzenleme:

Gece V

𝓚𝓲𝓷𝓰 𝓸𝓯 𝓥𝓸𝓷
Yönetici
Lider
Küçük bir hatırlatma
Bu tarz çalışmaları yaparken ortamı o elemente elinizden geldiğince adapte edin
*semboller
*doğadan parçalar
*taşlar ve renkler
*tütsüler gibi
Odaklanmanız için size destek vericektir
Kesinlikle, teşekkür ederim eklemeler için. Bu tarz materyaller meditasyonunuza katkı sağlayacaktır.

Kirke1

Üye
Kendi deneyimlerimi paylaşacak olursam. Balkonun önünde oturup rüzgarı hissettim yavaş yavaş beni bulutun üstüne uçurduğunu düşündüm. Acele etmedim hazır olmayı bekledim. Bulutun üstünde oturdum ve orda bir daha meditasyon yaptığımı düşündüm. Aklıma başka düşünceler geldiğinde esen rüzgarın götürdüğünü imajine ettim. Gelen sesleri bulut üstünde olduğumu düşündüğüm için normal karşıladım. Havanın bütün duygularınızı , düşüncenizi ve enerjinizi temizlediğini düşünün. Benim deneyimim ve önerilerim bunlar. Kendinize göre bir şeyler ekleyip çıkarmanız daha güzel sonuçlara yol açıyor. Eline sağlık tekrardan.

E

Eflovski

Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ben de kendi deneyimlerimi paylaşmak istemekteyim.
Hava meditasyonunu ormanlık bir alanda deneyimlemek istesem bile balkona çıkma lüksünü bulabildim :)) hava oldukça güzeldi ve kendime pofuduk bembeyaz bir bulut seçtim. Rüzgarın tenime değen eşsiz serintisiyle beraber, bulutun üstünde oturdum. Oturunca, oldukça renkli ışıkların üzerimde olduğunu hissedip gözlerimi açtım ve sadece beyaz bulutumun üzerinde açan gökkuşağını selamlayıp birbirimize gülümsedik.
Üzerimde beyaz bir elbise, boynumda mor bir taş ve dalgalı saçlarımı çok beğendim.. Tam karşımdaki bulutta yer alan iki yavru ceylan birbirleriyle oynuyorlardı. Oyunlarına eşlik edip onları okşamak için inanılmaz bir arzu duydum. Yavru ceylanlar beni fark ettikleri esnada bulutumun üzerine uçmaya başlayıp, yanıma geldiler. Hemen ardından gökkuşağından renkli yağmur taneleri yağdı ve biz dans edip oynamaya başladık. İçim huzurla kaplanmıştı. Buluttan ayrılma süremin geldiğini hissedince içimi biraz korku kapladı çünkü uçmayı bilmiyordum. Korkumu ve endişemi hisseden ceylanlar bana eşsiz güzellikte olan kanatlar verdiler ve hangi rengi istediğimi sordular. Tıpkı gökkuşağı gibi rengarenk kanatlarımın olmasını istedim ve gökkuşağını öptüm. Öpünce kanatlarımda insanların yaratamayacağı güzellikte renkler oluştu. Artık uçmaya hazırdım..
Gitmeyi en çok arzuladığım İskandinav adalarından olan Faroe adasına doğru uçmaya başladım. Yolu bilmenize gerek yok, rüzgar sizi istediğiniz yere götürme gücüne sahip sadece isteyin ve yapın.
Sørvágsvatn gölünü görünce güzelliğinden az daha düşecek gibi oldum!! Okyanus ve gölün birleşimini yukarıdan izlemek inanılmaz heyecanlı bir deneyim yaşatıyor. Gölden ayrılıp köylerini ziyaret etmeye başladım. Evlerin çatıları yemyeşildi sanki birkaç peri gelipte yeşil kanatlarını değdirmiş gibiydiler. Ve birsuuuruu koyun vardı. Yeryüzüne inmiş, yürüyen pofuduk bulutlar gibiydiler..
Oldukça keyifli ve uzun bir süreç geçirdikten sonra tekrar bulutuma geri döndüm. Yavru ceylanların derin bir uykuya daldıklarını görünce serüvenimi burada bitirdim. Kanatlarımı tekrar emaneti edip sıcak bir öpücük bıraktım..
Benim için son derece güzel hayal gücümü genişleten bir deneyim oldu. Bunu yapma fırsatını sunduğunuz için teşekkürlerimi borç bilirim. Bir dahaki meditasyon için oldukça heyecanlı ve sabırsızım.. <3

Gece V

𝓚𝓲𝓷𝓰 𝓸𝓯 𝓥𝓸𝓷
Yönetici
Lider
Sevgili @Eflovski,

Bu güzel deneyimlerini bizlerle paylaştığın için teşekkür ederim, eminim aramızdan bazılarına da ilham olacaktır.
Diğer meditasyonları denediğin zaman da deneyimlerini paylaşmanı dört gözle bekliyor olacağım. Zihnimiz bazen bize zindan olsa, işkence etse de, istediğimiz zaman gökkuşakları oluşturabilir ve güzel ceylanlarla uçabiliriz!

Doğa tüm varlığıyla bizim yanımızda,
Her şeyi yapma gücü bizimle.. ve öyle de olsun.
Hoş kal :') <3

Lament

Teğmen
Üye
Yazıyı okurken rüya görürmüşçesine aklımda canlandı çoğu cümle.. Bakalım meditasyonda nasıl olacak merak ediyorum:)) Emeğine sağlık.

Lament

Teğmen
Üye
Sıcağı sıcağına deneyimlerimi, söz verdiğim gibi; en ince ayrıntısına kadar sizlerle paylaşmaya geldim..
Meditasyona başlamadan önce bir süre balkonda oturdum, meditasyonu nasıl yapacağıma dair kısa kısa notlar tuttum. Havaya baktım, kuşları izledim. Aklımdaki bütün problemleri ve düşünceleri bir kenara bıraktım. Bazıları gitmese de gitmesi için onlara zaman tanıdım.
Pozisyonumu alıp meditasyona nefes egzersiziyle başladım. Bu kısım meditasyonun geri kalanına orantılı olarak; benim açımdan dikkat dağıtıcıların fazla olması nedeniyle normalime göre biraz uzun sürdü.
İlk adım olarak havayı hissedip tenimdeki etkisini yorumladım. Hissettim. Anlamaya çabaladım. Halen kafamdaki düşüncelerden bazıları gelip gitmeye devam ediyordu. Engellemeye çalışırken fazlasıyla yoruldum ve engellemedim, izin verdim. Gelip geçtiler.
İmajinasyonumda veya imgelemimde kanatlar veya o tarz bir araç yoktu. Kendiliğimden yükseldim. Meditasyon pozisyonum bozuldu (gerçekte hala aynı pozisyonumda duruyordum yalnızca öyle imgeledim kendimi) ve sanki süzülüyormuşum gibi yükseldim. Bir itici güce sahipmişim ve bunu kontrol etmeyi yeni öğreniyormuşum gibi. Emeklemeye yeni başlayan bir bebek gibi. Kontrolleri kavramaya çalışırken balkondan çıkmak istedim ancak kafamı tavana vurdum. Kahkaha attım. Bunu da imgelemiş olamam herhalde diye ancak kendiliğinden oluverdi. Haha!
Balkondan uzaklaştım havadayım, balkonu ve apartmanı uzaktan biraz süzdüm. Arka bahçede yükseldiğim yerden sanki akışkanmışım gibi dalışa geçerek süzüldüm ve bir eğri çizerek bahçede yatay bir şekilde süzülmeye başladım. Biraz dolandım. O sırada orada olan kedilerden birine selam verdim. Balkona meditasyona başladığım yere baktım. Daha sonra havaya çıktım. Ama akışkanmışım gibi; hah tıpkı şöyle.. Okyanusta kıvrılarak süzülen bir canlı gibi. Uçtum, gözüme kestirdiğim o buluta çıktım. Önce içinden geçtim. Etrafıma bakındım ve üzerine oturdum. Meditasyon halimi aldım. imajinasyon için bayağı uzun bir süre oradaydım. Orada bulutun üzerinde süzülüyor.. birlikte başka bulutlara karışıyorduk. Bir ara o kadar sert bir rüzgar esti ki, bayağı bir sürüklendim. Düşeceğimi sandım ve biraz korktum. Orayı bu kadar çabuk terk etmek istemiyordum. Oraya çıkana kadar bu denli sakin olan rüzgar sanki beni aşağıya iteklemeye çalışıyormuş gibi gelmişti. Ama aslında beni harekete geçirmeye itiyordu. Hayatta da bazı şeyler için son dönemde harekete geçmem, bir şeyler yapmam gerektiğini bildiğim ancak yapmadığım şeyler aklıma geldi. Tamam anladım seni dedim.
Daha sonra ayağa kalktım bulutumda. Artık eskisi gibi değildi bulut. İlk çıktığımda ortalama boyutlarda olan bulutum, sert rüzgarlarla başka bulutlara karışmış, genişlemiş, şimdi ise küçücük bir hal almıştı neredeyse beni bile taşıyamayacaktı. "Korkuyor musun?" dedi bir ses. Hayır dedim. "Emin misin?" diye tekrar sordu. Hayır dedim ama atladım. Bir süre serbest düşüş yaptım. Daha sonra yaklaşan karaya baktım. Nehrin üzerindeki taş köprüye çarpacaktım. Yükseldim tekrar. Süzülerek hızlı bir şekilde saçlarımın ve kıyafetlerimin uçuşmasıyla birlikte seyahat ettim oradan oraya. Bazen keskin virajlar aldım havada. Okyanusta hareket eden bir canlı gibi kıvrılıyordum. Ama bu çok daha hızlıydı. Ağaçların sık olduğu bir ormanda dalların arasından geçtim. geçerken bazılarına çarptım da hatta. Ama gariptir ki hiçbir acı hissetmedim. Hepsi okşayıp geçti tenimi. O zaman farkına vardım, gerçekten de havaydım ben. Havanın kendisi ile bir olmuştum. Madem öyle neden yerdeki yaprakları savurmuyorum, diye düşünüp yere yaklaştım. Devrilmiş bir ağacın altından geçtim. En uzun o ağacın etrafında döne döne yine göğe yükseldim. Çatılarda bekleyen kargaların yanından hızla geçtim. Onlarla birlikte uçtum. Martı gördüm. Onlarla birlikte döne döne yükseldim. Rüzgar gülü gördüm. Aralarından hızla geçtim. Geçerken oraya buraya savruldum.
Bunları anlatırken tekrar yaşadım o anki heyecanı.. Nehri sevdim. Nehrin kıyıları dövmesini izledim. Yanan bir ateşin etrafında döndüm. Ateşin eni ısıtmasıyla yükseldim. Olduğum bulutla karşılaştım. Artık eski yerinde değildi. Çok çok çok daha uzağa sürüklenmiş ve değişmişti. Üzerine uzandım. Yüz üstü kucakladım onu. Tekrar üzerinde meditasyon halimi aldım. Geçirdiğim bu macerayı hatrıma kazıyıp kahkaha attım. Sonra meditasyona başladığım yere, balkona süzüldüm. Meditasyonu bitirdim.
Benim için oldukça benzersiz bir deneyimdi. zamanla eski yerinden ayrılan ve başka bulutlarla değişen bulutum gibi, az da olsa bendeki bazı şeylerin zamanla değiştiğini hatta şimdi bile değiştiğini fark ettim. Bu deneyimi bana yaşama imkanı sunduğu için yazının ve forumun aynı zamanda sunucunun sahibine, Gece V, çok çok teşekkür ediyorum. Bir dahaki meditasyonum olan su meditasyonunda hissedeceklerim ve deneyimleyeceklerim için sabırsızlanıyorum. Görüşürüz.. :))