Sen neyi seçeceksin ?

Gece V

𝓚𝓲𝓷𝓰 𝓸𝓯 𝓥𝓸𝓷
Yönetici
Lider
Her zaman bekledik,

Bir gücün bize sahip çıkmasını bekledik, ailemizin bize sahip çıkmasını, bizi korumasını istedik. Hatamız bu oldu, biz bunları beklerken evimizin önünden kaçırılan çocuklarımız, bizi hiç bir zaman desteklemeyen büyüklerimiz, suya düşen hayallerimiz, elimizden alınan geleceğimizle kaldık.

Peki...

Neden birbirimize sahip çıkmadık ?
Birlik olmak ve çağrı yapmak, tepki göstermek ve farkında olmak için illaki bize de mi olayların sıçramasını beklememiz gerekiyor ?

Benim çocuğum kaçırıldı, sıradaki senin çocuğun olmadan bana el uzatmayacak mısın ?
Benim köpeğimi zehirlediler, sıradaki senin köpeğin olmadan, senin masumiyetin kirlenmeden bana el uzatmayacak mısın ?
Benim hayallerim çalındı, senin hayallerin çalınmadan bana destek olmayacak mısın ?
Benim geleceğim ezildi insanların çıkarları altında, seninki ezilmeden ses çıkartmayacak mısın ?

Hiçbir zaman zorunda değildin, hiçbir zaman da olmayacaksın.
Unutma, sessiz kalmak bir seçim.
Soruyorum o halde,
Sen neyi seçeceksin ?

Von Means Hope

Son düzenleme:

user

Üye
Bir gücün bize sahip çıkmasını bekledik, ailemizin bize sahip çıkmasını, bizi korumasını istedik. Hatamız bu oldu..
Neden birbirimize sahip çıkmadık?
sizce de birbirleriyle çelişen cümleler değil mi? Sahip çıkılmayı istememeli ama sahip çıkmalıyız diye mi düşünüyorsunuz? Herkes aynı şeyi düşünseydi ne olurdu? Sahip çıkılacak kimse kalır mıydı?
Yanlış anlamayın yazdığınız yazı çok güzel ve çok anlamlı nereye değinmek istediğiniz de çok anlamlı bu yazı için bir teşekkür etme gereği bile duyuyorum hatta.
Sadece hata olarak nitelendirdiğiniz şey bana çok doğru gelmedi. Zaten içgüdüsel olarak sahip çıkılmak, korunmak istemez miyiz?

Gece V

𝓚𝓲𝓷𝓰 𝓸𝓯 𝓥𝓸𝓷
Yönetici
Lider
Bir gücün bize sahip çıkmasını bekledik, ailemizin bize sahip çıkmasını, bizi korumasını istedik. Hatamız bu oldu..
Neden birbirimize sahip çıkmadık?
sizce de birbirleriyle çelişen cümleler değil mi? Sahip çıkılmayı istememeli ama sahip çıkmalıyız diye mi düşünüyorsunuz? Herkes aynı şeyi düşünseydi ne olurdu? Sahip çıkılacak kimse kalır mıydı?
Yanlış anlamayın yazdığınız yazı çok güzel ve çok anlamlı nereye değinmek istediğiniz de çok anlamlı bu yazı için bir teşekkür etme gereği bile duyuyorum hatta.
Sadece hata olarak nitelendirdiğiniz şey bana çok doğru gelmedi. Zaten içgüdüsel olarak sahip çıkılmak, korunmak istemez miyiz?
Bir gücün (Tanrısal, ilahi) bize sahip çıkmasını bekledik, ailemizin (kan bağımızın olduğu) bize sahip çıkmasını, bizi korumasını istedik. Hatamız bu oldu. Neden birbirimize (benzer şeyler yaşayan ve düşünenler olarak) sahip çıkmadık?

Sanırım böyle daha anlaşılır olacaktır aktarmak istediklerim. Sahip çıkılmak içsel bir arzudur doğru, fakat bunu sadece beklemek yanlış olan. Birbirimize sahip çıkarsak (korumak, kollamak, destek olmak), sahip çıkılacak kimse kalmaz diye düşünülmemeli. Herkesin birbirine destek olduğu bir yerde destekten bol ne olabilir ki?

Hata kısmı bunu sadece beklemek. Beklemek ve bu uğurda hiç bir şey yapmamak. Aslında yazının devamında da belirtiyorum.
"Hatamız bu oldu, biz bunları beklerken evimizin önünden kaçırılan çocuklarımız, bizi hiç bir zaman desteklemeyen büyüklerimiz, suya düşen hayallerimiz, elimizden alınan geleceğimizle kaldık."
Beklemek yerine harekete geçseydik, sokakta gördüğümüz eziyetlere karşı ses çıkartsaydık bazılarını kurtarabilirdik. Çok fazla var etrafımızda gördüklerine sessiz kalan, aman bana da bulaşmasın diyen. Bir gücün gelmesini ve acı çekene yardım etmesini bekleyen. Halbuki bu güç, bu destek, bu el kişinin kendisi olabilir.

"Kurtarıcı beklemeyin, kurtarıcı olun."

Bu yöndedir düşüncelerim.

user

Üye
Cevabınız için çok teşekkür ediyorum. Şimdi tam anlamıyla anladığımı söyleyebilirim. Sanırım detaylara takılmaktan büyük resmi biraz kaçırmışım. Beklenti olarak söylemeniz çok doğru. Kendi profilimde de belirttiğim bir yazıyla buna hak verebilirim 'beklentiler her zaman üzer.'
Şimdi sorunuza (sen neyi seçeceksin?) bir cevap verebilirim.
Beklemek yerine elini uzatmayı, sesini çıkarmayı, destek olmayı, sahip çıkmayı seçen taraftayım.

5.45x

Editör
Cevabınız için çok teşekkür ediyorum. Şimdi tam anlamıyla anladığımı söyleyebilirim. Sanırım detaylara takılmaktan büyük resmi biraz kaçırmışım. Beklenti olarak söylemeniz çok doğru. Kendi profilimde de belirttiğim bir yazıyla buna hak verebilirim 'beklentiler her zaman üzer.'
Beklemek yerine elini uzatmayı, sesini çıkarmayı, destek olmayı, sahip çıkmayı seçen taraftayım.
Merhaba Maneki Neko,
Cevabınıza ithafen yazıyorum. Çok özel değilse.. nasıl yöntemler izliyorsunuz?

user

Üye
Merhaba Maneki Neko,
Cevabınıza ithafen yazıyorum. Çok özel değilse.. nasıl yöntemler izliyorsunuz?
Merhaba,
Karşılaştığım bir haksızlık durumunda susmuyorum, karşımdaki kişinin yaşı cinsiyeti dini benden yüksek bir konumda olması umurumda bile olmuyor, kovulurum dışlanırım gibi düşünceler içerisine de girmiyor o an gördüysem bir haksızlık sesimi çıkarıyorum, çok fazla dışlanan insan var etrafımızda o insanların inançlarını sorgulamadan düşüncelerine saygı duyarak destekçileri olmaya çalışıyorum sadece sosyal medyada vs başka bir yerde paylaşım yaparak desteklemeye çalışmıyorum elimi uzatabildiğim kişilerle konuşuyorum onları anlıyorum ve neler yapabilirim diye yola çıkarak çalışmalar yapıyorum, mesleğim gereği insan psikolojisine ayrı bir boyuttan bakabiliyorum engelleri ya da başka bir şeyi yüzünden dışlanan tanıdığım çok insan var ve onlar için birçok çalışmamız da var, kendini bu işe adamış kişilerle (kurumlar, dernekleri de katabilirim) gönüllü olarak çalışıyorum.

5.45x

Editör
Merhaba,
Karşılaştığım bir haksızlık durumunda susmuyorum, karşımdaki kişinin yaşı cinsiyeti dini benden yüksek bir konumda olması umurumda bile olmuyor, kovulurum dışlanırım gibi düşünceler içerisine de girmiyor o an gördüysem bir haksızlık sesimi çıkarıyorum, çok fazla dışlanan insan var etrafımızda o insanların inançlarını sorgulamadan düşüncelerine saygı duyarak destekçileri olmaya çalışıyorum sadece sosyal medyada vs başka bir yerde paylaşım yaparak desteklemeye çalışmıyorum elimi uzatabildiğim kişilerle konuşuyorum onları anlıyorum ve neler yapabilirim diye yola çıkarak çalışmalar yapıyorum, mesleğim gereği insan psikolojisine ayrı bir boyuttan bakabiliyorum engelleri ya da başka bir şeyi yüzünden dışlanan tanıdığım çok insan var ve onlar için birçok çalışmamız da var, kendini bu işe adamış kişilerle (kurumlar, dernekleri de katabilirim) gönüllü olarak çalışıyorum.
Çok teşekkür ederim değerli cevabınız ve çabalarınız için.

İlginizi çekerse diye bu konuyu buraya bırakmak istedim.

user

Üye
Çok teşekkür ederim değerli cevabınız ve çabalarınız için.

İlginizi çekerse diye bu konuyu buraya bırakmak istedim.
Ben de teşekkür ederim foruma ilk katıldığımda okuduğum güzel yazılardan bir tanesi tekrardan okuyacağım.

Gece V

𝓚𝓲𝓷𝓰 𝓸𝓯 𝓥𝓸𝓷
Yönetici
Lider
Rica ederim. Seçiminiz daim olsun! Belki bir gün beraber yürürüz :')

Ophelia

Üye
Güzel bir yazı olmuş ama ben bu fikrin insan için mümkün olmayacağını düşünüyorum çünkü inandığın bir fikirde olsa bir yerde illa yanlış yapacaksın veya susacaksın.
Ben pek katılamadım düşüncenize, bu kişinin iradesine ve inancının gücüne bağlıdır. Yalnış yapacağımı düşünerek çıkıyorsam o yola, beni yanlıştan alıkoyacak iradem baştan sarsılmış olmaz mı?

İnsan isterse her şeyi başarabilir.

5.45x

Editör
Güzel bir yazı olmuş ama ben bu fikrin insan için mümkün olmayacağını düşünüyorum çünkü inandığın bir fikirde olsa bir yerde illa yanlış yapacaksın veya susacaksın.
Düşüncelerine üzüldüm, umarım sende öyle olmamıştır.
Ben pek katılamadım düşüncenize, bu kişinin iradesine ve inancının gücüne bağlıdır. Yalnış yapacağımı düşünerek çıkıyorsam o yola, beni yanlıştan alıkoyacak iradem baştan sarsılmış olmaz mı?

İnsan isterse her şeyi başarabilir.
Bazen elimizde olmayan nedenlerden dolayı geride kaldığımızı, yapamayacağımızı hissederiz. Önemli olan bu histen sonra ne yaptığımızdır. Kendimizi sıyırmak da daha derine batmak da bizim elimizdedir.

O aşamada vaz mı geçeceğim? Yoksa daha inatçı olarak devam mı edeceğim?
İçimdeki hisleri saklayacak mıyım? Yoksa paylaşabilir miyim?
Neredeyim, ne yaptım, ne yapıyorum ve ne yapamıyorum?
Ne yapmalıyım... Ne yaparsam, arzularımı yapabilirim?
Beni ne engelledi, beni ne engelliyor?

"Ben neyi seçeceğim?"