Beltane

Venus

Teğmen
Üye
Çatal dilli yılanlar gördünüz,

Görünmeyen dikenli kirpiler;

Semenderler ve kör kertenkeleler... Hata etmeyin,

Peri kraliçemize yaklaşmayı düşünmeyin.


Bir Yaz Gecesi Rüyası - Shakespeare​

9df8b1c3abb56ef9fc605939d9c0ae5c.jpgEski çağlardan beri Mayıs mevsimi kutlamalar ve neşe zamanı olmuştur. Soğuk bir kış mevsiminden sonra çiçeklerin görünmesi, yaklaşan sıcak yaz günlerinin vaadini verir. Mayıs'ın modern kutlamalarının birçoğu, toprağı ve yaşamı yenileyen güçleri onurlandıran eski pagan geleneklerine kök salmıştır. Hristiyanlık öncesi Avrupanın birçok bölgesinde Doğa, bir tanrıça olarak algılanmış ve bu kavramdan modern "Doğa Ana" isimlendirmesi doğmuştur. Beltaine, doğanın yeniden doğuşunu ve yaklaşmakta olan yazın bereketini kutlamak içindir. Bu kutlamalar, bize içimizdeki potansiyeli keşfetmekte yardımcı olmakla birlikte kendi hayatlarımıza da bereket ve bolluğu çeker. Beltaine kutlamalarının merkezinde yer alan bereket teması, kendi hayatlarımızdaki bollukla bağdaştırılabilir. Şenlik ateşlerinin etrafında dönen bereket ritüellerinin gerçekçi olması gerekmez. Öz ile bilinçli bir ilişkiye girmenin büyük bir gücü vardır ve yaratıcılığın kıvılcımı bu kutsal birlikten doğar. Beltaine bize Doğa Ana’nın armağanlarının tadını çıkarma fırsatı sunar. Etrafımızda yemyeşil toprak canlanırken, dünyayla bağlantımızı yeniden hatırlar ve "vahşi tarafımıza" dokunma imkanı buluruz. Tıpkı tarottaki Güç kartı gibi, Beltaine içimizdeki canavarla zarif bir şekilde pazarlık yapmayı, gücü ve tutkuyu kullanırken bu evcil olmayan güçlerio.jpg özen ve saygıyla yönlendirmeyi öğrenme vaktidir.

Beltaine, eski Kelt halkı tarafından kışın zorluğuyla yazın bolluğu arasındaki kutsal bir geçiş görevi görürdü. Zamanın ötesinde var olduğu düşünülen Beltaine ve Samhain günlerinin, yıl çarkında birbirinin karşısında duran tamamlayıcı Kutsal Günler olması nedeniyle iki dünya arasındaki örtülerin en ince olduğu dönem olduğu söylenir. Beltaine, Yazın başlangıcını işaret eder; doğanın kıpır kıpır, bereketin bol olduğu bir arınma dönemidir.

Beltaine kelt dillerinde ‘parlak ateş’ anlamına gelir. Ateş Beltaine’nin en temel unsurlarındandır. Şenlik ateşleri yakmak, nerede gerçekleşirse gerçekleşsin tüm Beltane kutlamalarını birleştiren temel bir gelenektir. Antik çağlarda druidler ateş tanrısı Biel(Bel) için şenlik ateşleri yaktı. Biel'den, gelecek yıl için hayvanlarını hastalık ve salgın gibi felaketlerden koruması, kendilerini de cadıların lanetlerinden korumasını istediler. Bundan sonra da çobanlar sürülerini yakılan iki ateş arasından geçirerek, kendileri de alevlerin üstünden atlayarak bir arınma gerçekleştirdiler. Bazı insanlar da yulaf ezmesi keklerini parçalayıp bir torbaya koyup kura çektirirdi. Kekin yanmış kısmını çekenler hem büyümekte olan kendi mahsülleri hem de tüm köyün bereketi için 3 kez şenlik ateşinin üzerinden atlamak zorunda kalırdı. Aynı zamanda Kelt tanrıçası Cailleach, Beltane Gecesi taşlaşır ve daha sonra Samhain'de yeniden doğar. Onun şerefine taşlar dikilir. Bu gece ayrıca Walpurgis Gecesi olarak da bilinir.

Mayıs ayının kutlamaları, Helenistik dönemin Greko-Romen dininin anaerkil festivallerine kadar izlenebilen antik doğurganlık festivallerine kadar kök salmaktadır. Romalılar, Mayıs'ın kutlamasını Sabine gibi daha önceki Latin kabilelerinden devralmışlardır. Antik Roma'nın Floralia festivali, Beltaine de doğanın kutlamalarından biridir. Bu festival, Mayıs ayının adını alan Roma tanrıçaları Flora ve Maia'ya çiçek ve çelenk sunularıyla 1 Mayıs'ta doruğa ulaşırdı. Çiçekli bir çelenkle süslenmiş direğe takılan çelenkler, tanrıça Maia'nın şerefine sokak geçitlerinde taşınırdı. Bazen bu geçitlerde sembolik olarak bir Kış Kralı, bir de Mayıs Kraliçesi seçilirdi.

Tanrıça ile temsil edilen toprak artık olgun ve bereketlidir. Genç tanrı ona olan aşkını ifade eder. Eski paganlar; doğanın yeniden canlanmasını sembolize eden Tanrıça ile Tanrının birleşmesine paralel bir şekilde yeniden doğuş adına doğurganlık ve bereket getirsin diye birbirleriyle birleşirlerdi.

maypole.jpgAğaca olan bağlantı Mayıs kutlamalarında oldukça eski ve Avrupa genelindeki arkaik ağaç tapınmalarına dayanmaktadır. Tanrıların ağaçlarda yaşadığı inancı yaygındı. Daha sonra bu inanç, tanrıların ağaçlarda değil de belirli ağaç türlerinde, örneğin meşe, karaağaç ve yaban gülü ağacında yaşadığı inancına dönüştü. Avrupa'nın birçok yerinde gençler 1 Mayıs sabahı dallar toplar ve köylerine geri getirirler, bunları köy meydanındaki uzun bir direğe asarlardı. Yeni tomurcuklanan dalları köye getirmenin herkesin ruhunda taze tomurcuklar açtırdığına inanılırdı. Bu "Mayıs Direği" etrafında danslar, herkesin Doğa'nın yenileyici güçlerine bağlı ve uyumlu olduğundan emin olmak için yapılırdı. Mayıs direği geleneği, tüm Avrupa'da Mayıs Günü kutlamaları ile bağlantılıdır.

Mayıs direği, Tanrı'nın fallusu sembolü olarak görülür ve dans sırasında çapraz desenler oluşturarak etrafına dolanan şeritler Tanrıça ile birleşmeyi simgeler. Direk, alemleri birbirine bağlayan ve yukarıdan gelip yaşam veren enerjileri aşağıya yenilemek için bir kanal oluşturan Dünya Ağacı haline gelir. Mayıs Direği ve Dünya Ağacı gibi, Beltaine de dünyalar arasında bir köprüdür. Bu zamanı kendi içimizdeki aydınlık ve karanlık yanlarımız - yüksek benlik ve gölge benlik arasındaki bağlantıyı güçlendirmek için kullanabiliriz.

Beltaine her ne kadar perilerin de sizlerle birlikte mayıs direği etrafında döneceği bir bayram da olsa eskilerin özellikle bugünlerde peri halkına bir şeyler vermekten sakındığına değinmekte fayda var. İnançlarına göre bir periye Beltane zamanında süt uzatırsanız sütünüzle birlikte tüm yıllık şansınızı da alıp götürür. Bu yüzden ay ışığının altında yapacakları konvoya ve ağaçların altında otururken duyacağımız müziklerine uzaktan misafir olalım.

Beltane’nin geleneksel yiyecekleri;


Kiraz, süt ürünleri, yeşil salatalar, bal, kuruyemiş, yulaf/yulaf keki, kırmızı meyveler, kırmızı veya pembe şarap kokteyli, tatlılar ve çilek!🍓

Beltaine sembolleri

Süpürge: Bazı geleneklerde, eskinin sembolik olarak "süpürülmesi" ve yeninin karşılanması için kullanılır.

Kazan: Tanrıça'nın rahmini temsil eder. Dönüşüm ve yaratım ritüellerinde kullanılınabilir.

Kurdele ve İp: Mayıs direği etrafında dokuma ve dans etmek için kullanılır, enerjilerin etkileşimini simgeler.

Beltaine renkleri:


Yeşil:
İlkbaharın canlılığını ve toprağa hayatın dönüşünü temsil eder.

Kırmızı/Pembe: Tutku, aşk ve mevsimin canlı enerjisini simgeler.

Beyaz/Gümüş: Bazı Beltaine geleneklerinde önemli olan Ay'ı ve saflığı temsil eder.

Sarı: Güneşi ve yazın başlangıcını temsil eder.

Ballı Pişi Tarifi

Malzemeler:

1/2 su bardağı beyaz şarap

1 yumurta

2/3 su bardağı un

1/8 çay kaşığı hindistancevizi

1/8 çay kaşığı tarçın

1/8 çay kaşığı tuz

2 yemek kaşığı şeker

Biraz Kuru Maya

1 su bardağı bal

Kızartmak için yağ
Yapılışı:
  • Hamuru Hazırlayın: Orta boy bir kasede beyaz şarabı ve yumurtayı çırpın. Ayrı bir küçük kasede un, tarçın, tuz, ılık su ile hazırladığınız mayayı ve şekeri karıştırın. Kuru malzemeleri yumurta karışımına ekleyip iyice karıştırın. Hamurun 30 dakika kadar beklemesine izin verin ki biraz şişsin.
  • Bal Sosunu Hazırlayın: Başka bir küçük kasede bal ve hindistancevizini karıştırın. Uyacağını düşündüğünüz başka malzemeleri de ekleyebilirsiniz.
  • Kızartma: Orta ateş üzerinde bir tavada yaklaşık 1/2 inç kadar yağı kızdırın, duman çıkana kadar değil. Hamurdan bir yemek kaşığı kadar alıp yağa dikkatlice bırakın. Pişilerin her tarafı altın sarısı olana kadar kızartın.
  • Süzün: Pişileri yağdan bir kevgir yardımıyla alarak kağıt havlu üzerine çıkarın ve yağını süzün.
  • Bala Batırın: Pişiler hala sıcakken, onları hazırladığınız bal karışımına batırarak her tarafının balla kaplanmasını sağlayın.

Tarif sırasında niyetlenerek ballı pişilerinizi pratiğinizde de kullanabilirsiniz. Mesela hamur şiştikçe bereketinizin de bu şekilde bollaştığını, pişilerinizi balla kaplarken hayatın tatlılıklarının da sizi böyle sardığını düşünebilirsiniz.

Beltaine'de birbirinizin saçlarınıza çiçekler takıştırdıktan sonra ele ele tutuşup ateş etrafında dönmeyi unutmayın. Yorulursanız da en yakın ağaca sarılmaktan çekinmeyin.

Llewellyn's Almanac
Gramassi Beltane
The Grimoire of Lady Sheba Jessica Bell
Practical Witchs Almanac

Recipes for pagan soul
 
Üst