Meditasyon ve Beyin Dalgaları

remariel

Karga
d97d94b1db8a87a7004806ff9e27a957.jpgHepimiz şu hikayeyi biliriz. Yeni bir insan kasabaya gelir ve oradaki her şey değişir.
İşte hiç meditasyon yapmayan birinin beyni bu kasaba gibidir. Meditasyon içeriye giriş yaptıktan sonra artık
hiçbir şey eskisi gibi olmaz.

Peki meditasyon beyni nasıl değiştirir?
Frekansı değiştirerek. Hepimizin aslında ölçülebilir bir frekansı var. Var olan her şeyin olduğu gibi.
Doğru meditasyon yapıldıkça kişinin zamanla frekansı yükselir ve sinir sistemi esnemeye başlar.

Beta ve alfa genelde bilinen dalgalardır.
Beta, normal yaşantımızda bir şeyler peşinde koştururken
Alfa ise biraz daha rahatlamış ve gevşemiş, gözler kapalı kısımdayken başlar varlığını göstermeye.
Günlük hayatta genellikle uyku dışında bu dalgalar dışına çıkamayız. İşte meditasyon bizlere burada aslında
çok derin bir deneyim yaşatır.

Meditasyonda derinleştikçe derin bir rahatlamayla birlikte uyaranlar azalır. Zihin sessizleşmeye başlar.
işte burada
Tetha dalgaları görülür hale gelmeye başlar. Meditasyon yapanlar genelde buraya ulaşınca
bunu fark ederler. Bir bütünlük hissi oluşur. Bazen eller ve ayaklar hafif karıncalanır. Bu seviyedeyken
kendiniz ve hayatınızla alakalı birçok yanıt alırsınız.

Delta dalgaları ise bir üst boyuttur. Derin uykuda ancak ölçülebilir. Lakin derin bir meditasyonda iseniz
Theta'dan sonra buraya ulaşabilirsiniz. Burada ise birlik duygusu hakimdir. Bir yandan her şey yavaşlamış
veya durmuş gibi olur. Burası sizin büyük oranda zihinden arındığınız, bilincinizin giderek her şeyle birleştiği yerdir.
Burada gerçekten asıl kimliğinizi öğrendiğiniz, bütün bilgilerin aslında tamamen size açık olduğu, doğru sorularla onlara ulaşabileceğiniz yerdir..

Dalgalar ve Frekansları
10020296be2274a7fcd46da9aeba6af8.jpg
Aşağıya ölçümlerle doğrulanmış meditasyon esnasında sismik beyin dalga faaliyetlerinin ölçüldüğü bir video bırakıyorum. Keyifli seyirler..

remariel

Karga
Meditasyonu uzun süre bırakmak psikolojik arazlara neden olur mu?
Bence hayır olmaz. Meditasyon beynin özellikle sağ hipokampüs tarafını geliştirir. Hafızayı güçlendirir, insanın olaylarla, insanlarla, fiziksel nitelikli yönlerle olan ilişkisini kuvvetlendirir. Meditasyonu düzenli şekilde yapanların sağ inferiordaki hipokampüsünde etkinlik artışı görülmüştür ki bu iyi bir şeydir.. Psikoloji kısmına gelirsek Meditasyon direktmen hayatımıza veya zihnimize etki etmez. Etki etmesi için bile bazen çok uzun aşamalardan geçmek gerekiyorken uzaklaşınca da o şekilde zararlara yol açacağını sanmıyorum. Ben Meditasyondan uzaklaştığım zamanlarda kendimde dikkat eksikliğinin arttığını ve olaylarla ilişki kurmakta zorlandığımı farkettim. Zihnimdeki düşünceler susmuyordu ve düzene koymak zorlaşıyordu. Ama yine de direktif olarak psikolojik bir sorun yaşamadım.