Anime Çizim Teknikleri

EL3BjzSWsAMIfGR.jpg
Anime Çizim Teknikleri

Chibi
HD-wallpaper-himouto-umaru-chan-chibi-cute-anime.jpg

Chibi, sözcüğü kökenini "Chibi Maruko-chan" adlı animeden almıştır ve bu teknikle çizilen karakterler fiziksel olarak tombul, kısa boy ve uzuvlu ve bedenine oranla ciddi oranda büyük bir kafa ile çizilmektedirler. Bu teknik ayrıca "Super Deformed(SD)" olarak da bilinirken Anime ve Manga hayranlarının çeşitli içerikler üretmesi için bir yöntem olmuştur.
Moe
myopic-moe-female-character-illustAC-edited.jpg

Moe çizim türündeki karakterler genellikle uzuvları fazlasıyla ince, küçük el ve ayakları ile birlikte kendilerini çocuksu gösterecek düzeyde büyük bir baş yapısı ile çizilmektedirler. Harici olarak, karakterin vücuduna orantısız bir miktarda büyük göğüsleri ve ince beli olabilir.
Moe, 1980'lerin sonları ile 1990'ların başları kökenlidir. Psikolog Tamaki Saito tarafından "moeru (萌える)" olarak ifade edilen "gelişmekte olan" anlamına gelen bir sözcüktür. Otaku'ların video oyunları, mangalar, animeler veya başka medya içerikleri ile şekillenmektedir. Bu karakterler çoğunluklu olarak şirin, saf, bazen erotik tipleme kadın modelidirler.


Shoujo
tumblr_5b2c4e11943011d23a6a6e31bcb831b0_00b293fd_500.jpg
Shoujo modelinde türü gereği çizimler daha bariz şekilde belirlenmiştir. Genellikle, ortaokul veya lise düzeyinde eğitim görmekte olan kadın karakter modelleri ile uğraşılmaktadır. Her ne kadar bariz bir şekilde belilrli olsa da Anime'nin konusu ve çizerin tercihi ilk açıkladığım cümlemde olduğu gibi burada çok net bir şekilde tamamen etkin olabilmektedir.

Seinen
E1zjmtuVcAMWtjq.jpg
Seinen'in çizim tipi çokça Josei ve Shounen ile aynıdır. Karakterlerin tasarımı genellikle maceracı, savaşçı ve güçlü tiplemelerdir.Shoujo'da olduğu gibi bu konuda modellemeler bariz miktarda net ve yoğunluklu erkek karakterlerdir.
Seinen türü konu tiplemesi gereği Shounen'e pekçe benzemektedir. Aralarındaki en temel fark ise Seinen'in çok daha entelektüel bir yapısı oluşudur.


Josei
HD-wallpaper-good-times-drinks-band-shinichi-okazaki-nobuo-terashima-nana-komatsu-hat-nana-osa...jpg

Çizim tipi Seinen ve Shounen türü ile aynıdır ve modelleme farkı olarak karakterler erkek değil kadın ağırlıklıdır.
Josei ise konu olarak Seinen'e benzemektedir. Aralarındaki temel fark Erkek ağırlıklı olmak yerine Kadın ağırlıklı olmasıdır. Seksüel olmayan bir romantizm de içeren bu tür Shoujo'ya oranla çok daha gerçekçidir.
Kodomo

Kodomo çizim türü doğrudan çocuklara hitap eden, çizimi fazla detay gerektirmeyen sade ve temel bir yapı ile çizilmektedir.

Karikatüristik

Bu tür Chibi ile ortak noktalara sahip olsa da Chibi'nin konu yönelimleri gereği kendince farkları vardır. Çizim konusunda ise Chibi modelindeki gibi bir kısıtlama mevcut olmasa da karakterlerin anatomik yapıları orantısız düzeyde küçüktür.

Realistik

Realistik türde tasarımlar belli bir ölçeğin üzerinde detaylı bir çizime bağlı tutulmaktadır. Bir çok çizim tipinden ziyade bu türde çizmek hatların daha belirgin ve daha detaylı oluşu gereğince daha karmaşık ve zordur.

Kemono

Türün içeriği insansı karakterler çizmek üzerinedir. Bu tür, diğer türlerin hepsinde barınabilecek yan bir tercihtir ve diğer türleri çeşitlendirmek için tercih edilir.

Shounen

Çizim türü olarak Seinen ve Josei ile aynıdır.
 

Ekli dosyalar

 • final-doraemon.jpg
  final-doraemon.jpg
  105.6 KB · Görüntüleme: 0
 • kill-la-kill-1024x576.jpg
  kill-la-kill-1024x576.jpg
  198.2 KB · Görüntüleme: 0
 • tifa_lockhart_3733.jpg
  tifa_lockhart_3733.jpg
  45 KB · Görüntüleme: 0
Üst