Birini gerçekten nasıl affedersiniz?

Gece V

𝓚𝓲𝓷𝓰 𝓸𝓯 𝓥𝓸𝓷
Yönetici
Lider
9fd061e833b2844eeab3814ea2b99c90.jpgHepimiz o tanıdık "affet ve unut" ifadesini duymuşuzdur.. affetme kısmı oldukça açık - suçlu olanı affediyoruz ve hafızamızda tutulamayacak kadar küçük pek çok minik suç olsa da, bize derinden yara veren ve haksızlığa uğradığımız şeyleri muhtemelen asla unutmuyoruz.

Gerçekten affetmek, kelimenin tam anlamıyla unutmakla ilgili değil. Bir borcu bağışlamak gibi, bir suçu da onu sıfırlayarak "unuturuz". Haksızlığa uğradığımıza dair anılarımız bozulmuyor ama artık içimizde bir yük olarak diğer kişinin yaptığı şeyi taşımıyoruz ve karşılık vermeye çalışmıyoruz.

Sayfayı temizlemek, sanki sadece haksızlığa uğradığımız için değil, aynı zamanda affedecek kadar cömert olduğumuz için ahlaki olarak üstünmüşüz gibi, kişiyi artık tek taraflı bir konumda görmememiz anlamına gelir. Gerçek bağışlamada küçümseme yoktur.

Bu şekilde affetmek zor olabilir fakat, affetmek öğrenilebilir bir beceridir. Söylediğim gibi affetmek unutmak ve kötü davranışları hoş görmekle ilgili değildir, hatta affetmek affedilen kişiyle de ilgili değil, affeden kişiyle ilgilidir; kendimiz. Daha iyi düşünme becerisi, daha az sosyal acı ve yüklerimizden kurtulmak için yaptığımız bir eylemdir affetmek. Geçmişte bize karşı kötü bir şeyler yapmış birine dair öldürdüğümüz duygular, sadece öfke, nefret gibi duygular olmaz. Aynı zamanda geçmişe dair umutlarımızı da boğarız, çünkü ona karşı umut da besleriz. Belki pişman olacağına dair bir umuttur, belki de bazı şeyleri bozduğu gibi düzelteceğine dair.. umutlarımız da ölmeli ki gerçekten özgür kalabilelim.

Umut tatlı bir zehirdir.

"Umutları öldürmek.." bunu özellikle benden duymak şok edici olabilir fakat geçmişe dair bu şekilde beslenen umut geleceği görmemizi zorlaştırabilir. Frederic Luskin affetmek için "içsel bir temizlik gibidir" diyor. Yani biz tekrardan nefes alabilmek için batıyor ve tekrardan umut edebilmek için umudumuzu boğuyoruz. Bunu bazı duyguları tekrardan yaşayabilmek için diğerlerini feda etmek ya da çimleri budamak olarak görebilirsiniz. Ve bu gerçek gücün kendisidir. Belki elinizde affedemediğiniz insana dair kozlar var ve isterseniz onun hayatını mahvedebilirsiniz.. belki intikamınızı almak basit bir şeydir fakat inanın intikam almak içinizdeki lavın soğuması gibi olur, içinizden atamadığınız kocaman bir taş hayatınız boyunca orada kalacaktır.

Affetmek öğrenilebilir demiştim, fakat önce bunu kendinizin istemesi gerekiyor.

-Sizi rahatsız eden şey konusunda net olmalısınız. Affetmek istediğiniz insanın suçu ne? Size ne yaptı, sizden ne aldı?
-Denklemin diğer tarafına bakın. Bize yanlış yapan birine karşı kırgınlık yükünden kurtulmaya hazır olduğumuzda, kendimizi diğer kişide görerek başlayabiliriz. Bu, onları kolayca incitebileceğimizi ve muhtemelen benzer şeyleri kendimizin de yapabileceğimizi kabul etmek anlamına gelir. Örneğin uykusuz kaldığınız bir günde nasıl da huysuz olduğunuzu hatırlatın, kendinizin farkına vararak arkadaşınızın, dostunuzun ya da sevgilinizin huysuzluğunun veya sinirinin daha anlaşılabilir olduğunu fark edeceksiniz.
-Affetmek insanlığın bir parçası, daha önce kendi yaptığınız ani çıkışları hatırlayın.. ya da bir arkadaşınızı kırdınız fakat o sizi affetmeyi seçti, affetmek ve bağışlanmak hayatın bir parçası olarak ele alınmalı.

Ne zaman affedilir?

Affetmek kişisel bir olaydır,
Bazı olaylar ve sonuçları affedilmez görünebilir. Birisinden fiziksel bir saldırı almak, taciz edilmek, ihanete uğramak.. gibi durumlar affetmemizi zorlaştırabilir. Aklımıza geldiği zaman bile midemizi bulandıran insanlar vardır belki de, o insanları affetmeyi bırakın düşünmek bile acı verici olabilir. Unutmayın ki affetmeyi seçmemizin sebebi o insan değil, kendimiziz. O insan kadar bizde bıraktığı izler de mide bulandırıcı olmalıdır ve biz o izleri kalıcı olarak ruhumuzdan atmalıyız. O insan yeteri kadar hayatımızdaydı, artık onu gerçekten geçmişe gömmemiz ve yolumuza devam etmemiz gerekiyor.. fakat affetmek ne kadar bize iyi gelirse gelsin, emir sonrası olmaz. Yani birine mutlaka affetmesi gerektiğini söyleyemem, söyleyemeyiz. Bu kişisel bir seçimdir,

Şu anda affedemiyor olabilirsiniz, bu sorun değil. Kendinize zaman zaman sorun, affetmeye hazır mıyım? Değilseniz değilsinizdir. İnanın bazı durumların ne kadar zor olabileceğini çok iyi biliyorum. Affetmenin imkansız olduğu durumlarda adaleti aramanız en doğal hakkınız olacaktır. Adalet nedir? İntikam mı? Ah, intikam affetmenin bir alternatifi olarak sayılmaz.. dolayısıyla intikam, adalet de değildir. Affetmeye ve kendinize karşı bir direnç gösteriyorsanız zorlamayın,

affetmeye hazır mıyım?
hayır.
affetmeye hazır mıyım?
henüz değil.
affetmeye hazır mıyım?
daha değil..

Belki günler böyle devam eder fakat bir gün daha siz fark etmeden hazır hale gelmiş ve soruya farklı bir cevap vermiş olacaksınız.

Gece V

𝓚𝓲𝓷𝓰 𝓸𝓯 𝓥𝓸𝓷
Yönetici
Lider
Sence insanları affetmeli miyiz?
Yazıda da belirttiğim gibi,
bazı insanlar için nefret taşımak bile gereksiz. Sana hak etmediğin gibi davranmış, iyi niyetini kullanmış veya seni aldatmış insanları affetmemek için bir sebep göremiyorum. Onların nefretini taşımak bile gereğinden fazla yorucu olacaktır.. fakat bazı durumlarda affetmenin alternatiflerini aramamız gerektiğini düşünüyorum. Adaleti arzulamak kadar doğal bir şey yok.

Yani bence pek çok durumda -kendimiz için- affetmeyi seçmeliyiz, istisnalar hariç.

Sevdiğim bir söz var,

Don't look back, you're not going that way.

❛𝖈𝖔𝖓𝖉𝖊𝖓𝖆𝖉𝖆❜         ━━diabolik lovers_.gif

Venus

Teğmen
Üye
Yazıda da belirttiğim gibi,
bazı insanlar için nefret taşımak bile gereksiz. Sana hak etmediğin gibi davranmış, iyi niyetini kullanmış veya seni aldatmış insanları affetmemek için bir sebep göremiyorum. Onların nefretini taşımak bile gereğinden fazla yorucu olacaktır.. fakat bazı durumlarda affetmenin alternatiflerini aramamız gerektiğini düşünüyorum. Adaleti arzulamak kadar doğal bir şey yok.

Yani bence pek çok durumda -kendimiz için- affetmeyi seçmeliyiz, istisnalar hariç.

Sevdiğim bir söz var,

Don't look back, you're not going that way.

Ekli dosyayı görüntüle 949
Bu söze benzer bildiğim bir söz var, nereden duyduğumu hatırlamıyorum

Arkana bakma, kaybolursun

Aurora

Teğmen
Peki ya kendimizi affetmek için ne yapmalıyız? Bir başkasını affetmek kadar kolay olmayacaktır muhtemelen. Affetmek hem kalple hem zihinle yapılan bir eylemdir; kalbimiz affetmeyi ister ve zihnimiz de affetmeyi kabul eder. Kendimizi affetmeyi istediğimizde zihnimiz büyük olasılıkla bunu reddedecektir. Çünkü affetmek istediğimiz hatamızı gerçekleştirirken zihnimiz belki yaptığımız şeyin bir hata olduğunu bilmeden ya da belki hata olduğunu bilerek gerçekleştirmemizi onaylamıştı ve o hatadan sonra kalbimiz o yükün altında kalırken daha fazla dayanamayıp o yükten kurtulmak için kendimizi affetmemizi isteyecektir ama zihnimiz önceden onayladığı o hata karşısında affetmeyi kabul etmeyecektir. Kalbin ve zihnin bu savaşında kazanan çoğunlukla zihin olurken bunu nasıl tersine döndürebiliriz?

Gece V

𝓚𝓲𝓷𝓰 𝓸𝓯 𝓥𝓸𝓷
Yönetici
Lider
Peki ya kendimizi affetmek için ne yapmalıyız? Bir başkasını affetmek kadar kolay olmayacaktır muhtemelen. Affetmek hem kalple hem zihinle yapılan bir eylemdir; kalbimiz affetmeyi ister ve zihnimiz de affetmeyi kabul eder. Kendimizi affetmeyi istediğimizde zihnimiz büyük olasılıkla bunu reddedecektir. Çünkü affetmek istediğimiz hatamızı gerçekleştirirken zihnimiz belki yaptığımız şeyin bir hata olduğunu bilmeden ya da belki hata olduğunu bilerek gerçekleştirmemizi onaylamıştı ve o hatadan sonra kalbimiz o yükün altında kalırken daha fazla dayanamayıp o yükten kurtulmak için kendimizi affetmemizi isteyecektir ama zihnimiz önceden onayladığı o hata karşısında affetmeyi kabul etmeyecektir. Kalbin ve zihnin bu savaşında kazanan çoğunlukla zihin olurken bunu nasıl tersine döndürebiliriz?
Merhaba @Aurora,

geç cevap verdiğim için üzgünüm.. yoğunluktan dolayı nadiren girebiliyorum.

cevabımı burada bulabilirsin, biliyorum ki kendini affetme konusunda sağlam adımlar atacaksın.. hatırlıyor musun bankta konuştuklarımızı? ben hatırlıyorum.. vazgeçmeden ilerle, geleceğe güler bir yüzle bakacaksın. :')

Aurora

Teğmen
Teşekkkür ederim cevabın için, bankta konuştuklarımızı ben de hatırlıyorum yeniden anımsamış olmak ne güzel, bunlar için elimden geleni yapacağım vazgeçmeden :)