Jörmungand

3kp

Üye
Beş kıtayı ve üç okyanusu içerek kurutmuş olmama rağmen, gökyüzü karşısında güçsüzüm, ne kanatlarım, ne bacaklarım, ne de ellerim olmadığı için. Ben yeryüzü yılanıyım. Benim adım Jörmungand.

Jörmungand, İskandinav Mitolojisinde Tanrı Loki ile karısı Angrboda'nın üç çocuğundan birisi ve Tanrı Thor'un en büyük düşmanı olup, Orta dünyanın(Midgard)etrafını kendi kuyruğunu ısıracak şekilde saracak formda tasvir edilen bu yüzden Midgard yılanı olarak da bilinen zehirli dev yılanın adıdır. Eski Nors dilinde
kurtyılan anlamına gelen Jörmungand'ın kımıldamasının yeryüzünde depremlere sebeb olduğu inanılmaktaydı. Nesir Edda'ya göre Odin, Loki'nin 3 Çocuğunu yakaladıktan sonra, yılanı okyanusa atmıştır.
Thor’un, İskandinav mitolojisinde kıyamet olarak adlandırılan Ragnarök’de yok olacak birçok İskandinav tanrısından biri olduğu söylenir. Thor’un, Dünya Yılanı Jormungand ile savaşacağı ve düşmanını yeneceği kehanet edilmiştir. Ancak tanrı, canavarın zehrine boyun eğip 9 adım attıktan sonra yok olacaktır.
Jörmungand ile Ouroboros söylenceleri arasındaki benzerlikler dikkat çekicidir

Ouroboros:

Kendi kuyruğunu ağzına almış haliyle daire şekli oluşturan, kendini yaratmayı ve sonun
başlangıç olduğunu sembolize eden yılan sembolü Ouroboros’dur. Söylencesel ve dinsel
sembolizmde sıkça karşımıza çıkan bu simgeye çok geniş bir coğrafyada rastlanır.
Sonsuzluğu, bölünmezliği,yeniden doğuşu ve yeniden başlayan döngüleri
(anka kuşu gibi) simgeler. Simyacılığın simgesi olarak da
kullanılmıştır. Ouroboros’un bilinen ilk kullanımına Tutankamon’un

bir lahitinde rastlanır.

Son düzenleme: