Mısır Mitolojisi - Dünyanın Yaratılış ve Hükmü Özeti - Ana Tanrı ve Tanrıçalar

Dünyanın Yaratılışı
Mısırlılar için yolculuk, karanlığın ve dönen kaosun dışında dünyanın ve evrenin yaratılmasıyla başladı. Bir zamanlar, form veya amaç olmadan sonsuz karanlık sudan başka bir şey yoktu. Bu boşlukta var olan, yaratılış anını bekleyen Heka'ydı (sihir tanrısı). Bu sulu sessizliğin dışında ('Nu'), Ben-Ben adıyla bilinen ilkel tepeyi yükseltti, ki üzerine büyük tanrı Atum vardı. Atum hiçliğe baktı ve yalnızlığını fark etti ve böylece sihir sayesinde iki çocuğu doğurmak için kendi gölgesiyle eşleşti, Shu (Atum'un kustuğu hava tanrısı) ve Atum Tefnut (Atum'un kustuğu nem tanrıçası) . Shu, erken dünyaya yaşam prensiplerini verirken, Tefnut düzen prensiplerine katkıda bulundu.

Babalarını Ben-Ben'e bırakarak dünyayı kurmaya başladılar. Zamanla, Atum endişelendi, çünkü çocukları çok uzun zamandır yoklardı ve gözünü çıkartarak onları aramaya gönderdi. Gözü gitmişken, Atum, kaosun ortasında tepede tek başına oturdu ve sonsuzluğu düşündü. Shu ve Tefnut, Atum'un gözüyle (daha sonra Udjat-Wedjet gözü, Ra'nın Gözü veya Tüm Gören Göz'le ilişkilendirildi) geri döndü ve babaları, güvenli dönüşleri için minnettar olduklarından sevinç gözyaşları attılar. Ben-Ben'in karanlık, bereketli dünyasına atılan bu gözyaşları erkekleri ve kadınları doğurdu.
Ancak, bu erken yaratıkların yaşayacakları hiçbir yeri yoktu ve bu yüzden Shu ve Tefnut çiftleşip Geb (toprak) ve Nut (gökyüzü) doğurdu. Geb ve Nut, erkek kardeşi ve kız kardeşi olmasına rağmen, birbirlerine aşık oldular ve birbirlerinden ayrılamazlardı. Atum davranışlarını kabul edilemez buldu ve Nut'u Geb'den uzağa, cennete kadar itti. İki sevgili sonsuza dek birbirlerini görebiliyordu ama artık dokunamıyorlardı. Bununla birlikte, Nut halihazırda Geb tarafından hamile kalmıştı ve nihayetinde Osiris, Isis, Set, Nephthys ve Horus'u doğurdu - en eski ya da en azından eski tanrı figürlerinin en tanıdık temsilleri olarak bilinen beş Mısır tanrısı. Osiris, düşünceli ve adaletli bir tanrı olduğunu gösterdi ve Atum tarafından dünyaya hükmedildi.
Osiris ve Set
Osiris, dünyayı verimli bir şekilde yönetti, kız kardeşi Isis'le birlikte yönetti ve ağaçların en iyi şekilde nerede yetişeceğine ve suyun en tatlı şekilde akacağına karar verdi. Mısır topraklarını Nil Nehri ile mükemmel bir biçimde halkın ihtiyaçlarını karşılayarak yarattı.
Her şeyde, Ma’at (uyum) ilkesine uygun davrandı ve her şeyi uyumlu dengede tutarak babasını ve kardeşlerini onurlandırdı. Kardeşi Set, yaratılışı ve ayrıca Osiris'in güç ve görkemini kıskandı. Kardeşinin kesin ölçümlerini gizlice aldı ve sonra tam olarak bu şartnamelere göre hazırlanmış ayrıntılı bir tabut sipariş etti. Tabut tamamlandığında, Set Osiris'i ve yetmiş iki kişiyi davet ettiği harika bir ziyafet düzenledi. Partinin sonunda, büyük tabutu içine en iyi sığan kişiye hediye edeceğini söyledi. Tabii ki Osiris tabuta tam oturdu ve tabutun içine girdiğinde Set kapağı sıkıca kapatarak Nil Nehri'ne attı. Ardından herkese Osiris'in öldüğünü ve dünyanın yönetimini üstlendiğini söyledi.

Isis, kocasının öldüğüne inanmayı reddetti ve onu aramaya başladı, sonunda Byblos'ta bir ağacın içindeki tabutu buldu. Arazi halkı, tabutu ağaçtan almasına yardım etmekten memnuniyet duyuyordu ve bunun için Isis onları kutsadı. Bedeni Mısır'a geri getirdi ve otları toplamaya ve Osiris'i hayata döndürecek olan iksirleri yapmaya koyuldu; Vücudunu sakladığı yeri kız kardeşi Nephthys'e koruması için emanet etti.

Bu süre zarfında Set, İsis'in Osiris'in vücudunu geri getireceğininden ve bu konularda çok güçlü ve bilgili olduğu için onu hayata döndürmenin bir yolunu bulabileceğinden endişe etmeye başladı. Onun gittiğini öğrenince, Nephthys'e nerede olduğunu sordu ve tanrıça cevap verdiğinde yalan söylediğini biliyordu. Fakat doğru yeri Nephthys'ten öğrendi, Osiris'in vücudunun saklandığı yeri buldu ve oraya gitti, tabutunu açtığı ve vücudu kırk iki parçaya böldü (bazı kaynakların sadece on dört olduğunu iddia edilir.). Daha sonra, Mısır'ın her yerine Osiris'in parçalarını fırlattı, böylece Isis onları asla bulamayacaktı , yönetmek için sarayına geri döndü.

İsis geri döndü ve tabutun tahrip olduğunu ve vücut gittiğini görünce çaresizlik içinde dizlerinin üstüne çöktü ve ağladı. Sırrına ihanet ettiği için kendini suçlu hisseden Nephthys, İsis'e ne olduğunu anlattı ve Osiris'in parçalarını bulmasına yardım etmeyi teklif etti. İki kız kardeş daha sonra Osiris'in bölgelerini aramaya başladı. Nerede bir ceset parçası buldularsa, onu oraya gömdüler ve onu Set'ten korumak için bir türbe yaparlardı. Bu şekilde, Mısır'ın kırk iki eyaleti iki tanrıça tarafından kuruldu.

Sonunda bir balık tarafından yenmiş olan penis hariç tüm vücudunu topladılar. Isis daha sonra penis için bir parça yarattı ve kocası ile çiftleşerek oğlu Horus'a hamile kaldı . Osiris, İsis tarafından hayata geri döndürülmüştü, ancak eksik olduğu için dünyayı daha önce olduğu gibi yönetemedi. Bunun yerine, ölüler diyarının haklı hakimi ve kuralcısı olmak için yeraltı dünyasına indi.
Horus Seth'ten korunarak gizlice büyüdü ve büyüdükçe, babasının eski krallığının yönetimi için amcasına meydan okudu. Savaş, Horus Set'i mağlup edip Egyp'den kovdurana kadar, seksen yıl sürdü.

Ana Tanrı ve Tanrıçalar

Aile Ağacı

126

Atum

Yaratıcı Tanrı
125

Heka

Heka, sihir tanrısı.
Elinde veya kafasının üzerinde 2 yılan ile tasvir edilen sihir tanrısı.

123

Nu/Naunet

Su ve Gökyüzü Tanrısı
124

Shu

Shu, ışık ve hava tanrısı
127

Tefnut

Nem ve ıslaklık tanrıçası
128

Geb ve Nut

Geb yeryüzü tanrısı, Nut gökyüzü tanrıçası
129

EK BİLGİ: Ben-Ben Tepesi;

Tepede Atum ve yanlarda çocukları (sol altta) Shu ve (sağ altta) Tefnut

130
Not: Çeviride hatalar olabilir. Farklı yabancı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş bir yazıdır.
Not: Daha detaylı bilgi için
göz atın.