Sporda Meditasyonun önemi ve Enerji yönlendirme

Spor hayatımızda her zaman yer alması gereken bir şeydir gerek zinde kalabilmek için mental olarak rahatlamak için veya iş olarak yapmak için.Çoğunlukla insanlar spor yapacak vakit bulamadığını bahane edip herhangi bir uğraş edinmiyorlar.Ben hem voleybol hemde çeşitli dövüş sanatları yapmış biri olarak meditasyonun öneminden bahsetmek istiyorum.Voleybol bir takım oyunudur önceliğiniz takım uyumudur ben voleybol oynarken uyumadan her akşam çeşitli olumlamalar yapar arkadaşlarımla olan bağımı enerjisel olarak güçlendirmeye çalışırdım çoğunlukla başarırdım bu olumlamaları ve enerji bağını güçlendirdiğim için maç esnasında veya antrenman esnasında takım arkadaşlarımı yönetip onların ne yapmak istediğini anlıyordum aynı şekilde onlarda benim kime pas atacağımı az çok hissedip ona göre adımlamalar alırlardı.Voleybolu zorunlu bıraktıktan sonra Kick boks MMa Muay thai Osmanlı oba boksu branşlarına yöneldim hepsinin ortak noktası dayanıklılık ve güç dengelemek.Yumruk atarken solar plexus çakramızdan yumruğumuza doğru dışarıya çıkan bir güç patlaması imaje etmeliyiz.Genelde patlayıcı güçten önce rakibin dengesini sarsmak için hafif yumruklar atılır en son vurulan patlayıcı güçtür ilk yumrukları atarken plexus çakrasında biriken sarı ve mavi renkler imaje etmeli ve en sonda ordan gelen enerji ile son yumruğu vurmalıyız.Bu sadece bir örnek tekmeler için kök çakradan güreşirken kalp çakrasından veya rakibin adımlarını (dansını) tahmin ederken üçüncü göz çakrasından yardım alırız.Bu taktikler sizi çok öne çıkarabilir birçok sporcu bunları yapmaz çünkü zaten bunlardan bi haberdir ama uzak doğu savunma sporları yapanların bir kısmı bunların önemini bilir.Özellikle Muay thai dalında dövüşenlerin bir kısmı bunları uygularlar.Spor yaparken mutlaka enerjinizi sürekli nötrlemeniz gerekir aklınız sağlam kaldığı sürece ruhunuz bulanık olmadığı sürece aklınızı ve enerjinizi kullandığınızda daha verimli bir sporcu olursunuz karşı rakibin hamlelerini anlamak sizin için daha da kolaylaşır ve avantaj sahibi olursunuz.